Chip tuning

 

Chiptuning to kompleksowe modyfikacje elektoniki i oprogramowania sterującego silnikiem. Ma to na celu optymalizację pracy silnika a zarazem zwiekszenie mocy użykowej i momentu obrotowego w jak najszerszym zakresie dostepnych obrotów.

 

Oprogramowanie sterujące silnikiem skonstruowane jest w sposób bardzo bezpieczny i zakładający skrajnie niekorzystne warunki w jakich pojazd będzie użytkowany np. forsowanie zimnego silnika, paliwo niskiej jakosci, brak odpowiedniego serwisu z zakresu wymiany filtrów. Bardzo często producent pojazdu zleca wykonanie oprogramowania dla sterowania poszczególnych czesci osprzetu silnika różnym podwykonawcom w efekcie podwykonawca zmuszony jest wykonac uniwesalne oprogramowanie dla sterowania danym elementem bez uwzglednienia czy znajdzie się on w silniku turbodiesla np. VW 1.9tdi o mocy 105ps czy tez w 2.0tdi 140ps. Częste akcje serwisowe z zakresu aktualizacji oprogramowania są w istocie łatkami mającymi poprawić błedy powstałe podczas jego tworzenia.

Uwzględniając indywidualne preferencje uzytkowania pojazdu przez klienta jesteśmy w stanie zoptymalizować oprogramowanie sterujace silnikiem wykorzystując bezpieczne dla danej jednostki napędowej rezerwy, zwykle możliwe do osiagniecia przyrosty sięgają 25% mocy wyjściowej.